Na prelazima u Loznici nema dežurstava
Loznica – Mašinovođe teretnih vozova koji prolaze kroz Loznicu na dva prelaza u ovom gradu moraju da zastanu, izađu iz lokomotive, zaustave saobraćaj i tek onda prođu jer su ukinuta noćna dežurstva železničara zaduženih za spuštanje rampe
Tako je na prelazima kod fabrike „Viskoza“ i prelazu Navoz, a u „Železnicama“su ukidanje dežurstva od 19 do sedam sati ujutro obrazložili manjkom radnika i godišnjim odmorima. Nadležni obećavaju da će na prelazu kod „Viskoze“ ponovo biti uvedeno noćno dežurstvo, dok će drugi prelaz ostati neobezbeđen.
Kako kažu na Železničkoj stanici u Loznici, ovih dana je podnet zahtev da se ponovo angažuje noćni radnik na pružnom prelazu kod fabrike „Viskoza“, čime bi se obezbedio sigurniji protok saobraćaja na relaciji Loznica – Mali Zvornik.
– Ova dva pružna prelaza nisu pod nadzorom naših radnika od 19 do sedam časova, ali smo nedavno uputili zahtev za popunu radnog mesta na prelazu „Viskoza“, koji se nalazi na izlazu iz grada. Nadamo se da će posle uobičajene procedure ovaj zahtev biti usvojen i da će problem nebezbednog prelaska pruge biti rešen – kaže Goran Marković, otpravnik vozova na lozničkoj železničkoj stanici.
On objašnjava da neki radnici nisu mogli ranije da iskoriste godišnje odmore, što je u proteklom periodu učinjeno, tako da sada postoje mogućnosti za angažovanjem neophodnog broja radnika.
– Pružni prelaz na Navozu i dalje će biti pod nadzorom radnika samo preko dana od sedam do 19 časova. Na prelazu “Viskoza” dežurstvo će trajati tokom 24 sata, kao i na prelazima Zejtin voda i Šabački put – kaže Marković.
Mašinovođe su i do sada bile redovno obaveštavane nalogom o ovakvim uslovima rada železnice, tako da su zaustavljali vozove ispred pružnih prelaza, a njihovi pomoćnici su izlazili i obezbeđivali nesmetan prolaz, upozoravajući vozače automobila koji bi u tom trenutku nailazili. I pored ovakvih okolnosti nije bilo incidenata, ali je učesnicima u drumskom saobraćaju neprijatno kada se nađu u situaciji da ih umesto rampe radnik železnice obaveštava o prolasku voza – dodaje Marković.
– Vozio sam se automobilom i kod prelaza „Viskoza“ odjednom sam začuo sirenu i ugledao u blizini farove zaustavljene lokomotive, a rampa je bila podignuta – priča Lozničanin koji je imao bliski susret sa kompozicijom na prelazu. Većina vozača u ovom kraju ne zna da mašinovođe imaju nalog za obavezno zaustavljanje na ova dva prelaza. Inače, tokom dana ovom pružnom deonicom prođe od četiri do šest vozova u pravcu Brasine.
– Reč je o teretnim vozovima i za njih ne postoji precizno određen red vožnje, jer njihov transport zavisi od broja slobodnih lokomotiva, ali i od količine materijala koji se prevozi u određenom trenutku. U ovoj godini samo se desila jedna nezgoda, 9. januara, ali na neobezbeđenom pružnom prelazu u Klupcima, gde su postavljeni samo drumski signali. Mašinovođe dobro znaju koji su sve prelazi neobezbeđeni i o tome vode računa. Nedostatak radnika, signalizacije i rampi predstavljaju dodatni napor i za one koji vozovima upravljaju, a železnica zbog toga trpi jer se gubi na vremenu – priča Marković, koji je u smeni s kolegom Matejom Jokovićem.
Na teritoriji grada Loznice, od Novog Sela do Brasine, postoji 18 neobezbeđenih prelaza, dok je sedam prelaza obezbeđeno branicima i čuvarima. Kroz lozničku železničku stanicu pre poslednjeg rata u BiH prolazilo je i po 30 kompozicija. Prevoz putnika šinobusom ne obavlja se od 15. septembra 2004. godine, a u međuvremenu su ukinute stanice u Banji Koviljači i Lešnici.
Izvor: Autovesti
Leave a Reply