
I dok je u četvrtak i moglo da se prođe bez sankcija, već od petka, policija počinje da piše nove prijave za prekršaje u saobraćaju. To posebno važi za one najteže: nepoštovanje brzine (u naselju smanjena na 50 kilometara na čas), alkohol u krvi (dozvoljeno je 0,3 promila, a količine veće od dva promila „voze“ pravo u zatvor, baš kao i odbijanje alko-testa), prolazak kroz crveno svetlo…
SAOBRAĆAJCI neće kao do sada, naplaćivati kazne. Njihovo je da sačine zapisnik i prekršiocu izdaju nalog, koji on mora da uplati u roku od osam dana. Ako to ne učini, biće pokrenut postupak pred sudom.
POENI – Jedna od najvećih novina – kazneni poeni – počeće da se računaju tek od 1. januara, kada na snagu stupi i novi Zakon o prekršajima. Negativni bodovi, čijim „sakupljanjem“ se ostaje bez dozvole, neće se upisivati u vozačku, već će se voditi u bazi podataka, u mestu u kojem je izdata dozvola. Ovim se, kako navode stručnjaci, sprečava korupcija, jer policajac na terenu ne zna koliko kaznenih poena ima vozač.
VOZAČI će, kao i do sada, morati da budu vezani u automobilu, ali neće smeti da telefoniraju (bez hendfrija), niti da slušaju glasnu muziku. Kazna za ove prekršaje je 5.000 dinara. U automobilu su obavezni prva pomoć i trougao, kao i fluorescentni prsluk (kazna je 3.000 dinara).
Mnogo su strože sankcije i za prolazak kroz crveno svetlo. Za taj prekršaj vozači će morati da plate od 15.000 do 30.000 dinara, ili da idu u zatvor do mesec dana. Sve kazne se dupliraju ako pri neodgovornoj vožnji izazovu saobraćajnu nezgodu.
Kada ih zaustavi patrola, vozači neće smeti, kao do sada, da izlaze iz automobila i stojeći se objašnjavaju sa saobraćajcem. Moraće da ostanu za volanom sve dok ih policajac ne pozove da izađu.
BRZINA je limitirana na 50 kilometara na čas u naseljenom mestu, 120 na autoputu, 100 na motoputu, i 80 kilometara na čas na ostalim drumovima. Vozačima koji dobrano prekorače dozvoljenu brzinu zaprećeno je kaznom od 30.000 dinara, jednomesečnim zatvorom i čak 14 kaznenih poena. I najmanje prekoračenje, do deset kilometara na čas u naselju, nosi kaznu od 3.000 dinara.
PEŠACI će imati apsolutnu prednost na „zebri“, ali i njih i te kako „kače“ odredbe novog zakona. Pretrčavanje ulice mimo pešačkog prelaza koštaće ih 5.000 dinara, koliko i prelazak „zebre“ na crveno, dok će telefoniranje na prelazu stajati 3.000 dinara. Sve kazne se najmanje dupliraju – idu i do 30.000 dinara
– ukoliko pešak sa sobom vodi dete mlađe od 12 godina.
Pešaci koji idu kolovozom van naselja moraju da nose prsluke. Policija će smeti da privede alkoholisanog ili drogiranog šetača.
MOTOCIKLISTI će obavezno morati da nose kacigu, i to atestiranu. To znači da je odzvonilo „dovijanju“ i nošenju raznih kapa i kaciga za građevinare umesto onih koji stvarno čuvaju glavu.
PRAVILNICI koji će do tančina urediti šta od opreme mora da poseduje svaki automobil. Kako sada stvari stoje, pravilnik o tehničkim uslovima biće usvojen do kraja sledeće sedmice, ali će vozači imati prelazni period od pola godine da svoje vozilo dovedu u red.
Predlog pravilnika, koji potpisuje Ministarstvo za infrastrukturu, ne obavezuje vozače da u automobilu poseduju protivpožarni aparat. Zato će svi morati da imaju rezervne sijalice za najmanje polovinu mesta. Vozačev prozor sme da bude zatamnjen do 25 odsto, a ostala stakla (osim, naravno, vetrobranskog), mogu da budu tamna. Nasloni za glavu u putničkim automobilima moraju da budu ugrađeni i izvedeni za sva sedišta koja imaju ugrađene pojaseve.
STOJADIN JOVANOVIĆ, NAČELNIK UPRAVE SAOBRAĆAJNE POLICIJE
FAROVI JOŠ BEZ KAZNE
IZ Uprave saobraćajne policije poručuju da će odmah biti kažnjavani vozači koji nemaju „svetlosni prsluk“. Istovremeno, za laškše prekršaje „gledaće se kroz prste“, jer je namera da se vozačima ostavi još vremena za upoznavanje sa odredbama.
– To praktično znači da saobraćajne patrole neće odmah kažnjavati one koji prilikom magle ne upale farove na vozilu, što je, inače, obavezno – kaže za „Novosti“ general Stojadin Jovanović, načelnik Uprave saobraćajne policije MUP Srbije. -Međutim, teži saobraćajni prekršaji od početka primene zakona biće odmah sankcionisani.
Prema njegovim rečima, na ulicama širom Srbije biće više saobraćajnih patrola. Jovanović kaže da su saobraćajci u potpunosti spremni za primenu novih, rigoroznijih propisa.
– Svi pripadnici saobraćajne policije su dobili nove štampane obrasce i upoznati sa načinom naplate kazni – dodaje general Jovanović. – Istovremeno, uspostavljena je adekvatna koordinacija sa prekršajnim sudovima. (V. B. M.)
SNIMANJE I PRESRETAČI
POLICIJA će moći neometano da snima saobraćaj i učesnike u saobraćaju, a prekršaj se može dokazati video i foto-zapisom. Zakonom će se omogućiti i „presretači“ – policijska vozila bez ikakvih obeležja, koja će moći da snimaju učesnike u saobraćaju.
ZATVOR
OSIM vožnje sa više od dva promila alkohola, iza rešetaka će završiti i vozači koji sednu za volan bez dozvole, voze brže od 120 kilometara na čas u naseljenom mestu, noću voze bez upaljenih svetala…
NAVALA NA PRODAVNICE AUTO-OPREME ŠIROM SRBIJE
PRSLUCI RASPRODATI
FLUORESCENTNI prsluci, po novom Zakonu o bezbednosti u saobraćaju, nezaobilazna su oprema, pa su u četvrtak mnogi obilazili prodavnice da opremu nabave u poslednji čas. U prodavnicama auto-opreme, ali i na benzinskim pumpama, međutim, nije ih bilo.
Trgovci u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu očekuju da rafove novim zalihama napune u naredna dva dana. Najjeftiniji su kineski – 100 dinara, dok za nemačke treba izvojiti i tri puta više novca.
– U veleprodaji dnevna potražnja je od 1.000 do 2.000 prsluka, dok se u prodavnicama proda od 100 do 200 komada – kaže vlasnik radnje „Neneks“ u Novom Sadu.
– Rasprodali smo 300 komada, po ceni od 280 dinara, i već očekujemo novu turu – dodaju i u beogradskoj trgovini „Linea“. – Prazni su rafovi i kod ostalih kolega, a čuli smo da se prsluci trenutno jedino mogu naći kod preprodavaca koji stoje pored semafora. (N. V. B.)
Izvor: Vecernje Novosti
Leave a Reply