Vozila japanske kompanije Subaru odlikuju dve specificnosti: svi modeli su opremljeni sa integralnim (na svim tockovima) pogonom i “bokser” motorima. U skladu sa time, Subaru je konstruisao prvi i jedini dizel bokser agregat, kojeg cemo u daljem tekstu detaljno opisati.

Subaru je podigao stil vožnje na viši nivo, fokusirajuci se na filozofiju koja u svakom trenutku nudi bezbednu, uzbudljivu, udobnu i pouzdanu vožnju. Ovo je, na jedan nacin, postignuto primenom jedinstvenog simetricnog pogona na sva cetiri tocka, kod koga su cilindri motora smešteni u horizontalnoj ravni, jedni nasuprot drugima, a prenos postavljen uzdužno i sve to ukomponovano sa visokoefikasnim sistemom integralnog pogona. Kupci koji se opredele za Subaru medju brojnim drugim proizvodjacima koji svoja vozila plasiraju na evropskom tržištu, sigurno ce biti potpuno zadovoljni udobnom i pouzdanom vožnjom koju nude jedino Subaru vozila.
Nacin razmišljanja koji se nalazi u osnovi ovako visoke posvecenosti stvaranju našeg vlastititog dizel motora jeste doživljaj pri vožnji kom stremi Subaru, usavršen idealnom kombinacijom laganog i kompaktnog dizel motora sa cilindrima smeštenim u horizontalnoj ravni, jedan nasuprot drugom i simetricnim pogonom na sva cetiri tocka. Karakteristike Subaru dizel motora, kao što su smanjenje vibracija na minimum, niže težište i veca krutost, na najbolji nacin predstavljaju ovaj dizel motor koji je krerirao Subaru.
Postoje naravno i druge velike prednosti. Bokser dizel motor nudi i sportski osecaj, jednu od glavnih odlika motora sa unakrsno postavljenim cilindrima u horizontalnoj ravni. Subaru BOKSER DIESEL motor je superioran u pogledu ubrzanja i u tom smislu daleko nadmašuje ostale.
Privlacenje šireg spektra kupaca ugradnjom prvog u svetu Bokser Dizel motora u putnicke automobile
Dizel motor je ugradjen kako u Legacy, tako i u Outback modele za 2009. godinu, namenjene evropskom tržištu. Namera Subarua je da ovaj motor predstavlja okosnicu proboja na evropsko tržište. U buducnosti se planira ugradnja bokeser dizel motora i u druge modele.
Subaru BOKSER DIESEL je prvi dizel motor na svetu sa horizontalno postavljenim protuhodnim cilindrima koji je konstruisan za ugradnju u putnicka vozila. On ne samo da je zadržao prednosti tipicnog dizel motora, vec nudi dodatno usavršene performanse koje je Subaru predvideo za ovu najnoviju konsktrukciju motora. Evropa je oduvek poznata po svojoj naklonosti automobilima, pri cemu dizel motori sticu sve vecu popularnost na tom tržištu zbog svoje ekonomicnosti i prilagodjenosti vožnji po evropskim putevima. Subaru se cvrsto opredelio za razvoj dizel motora, a da pritom nije žrtvovao sve ostale prednosti koje ga cine prepoznatljivim kod kupaca. Da bi zadovoljio zahteve današnjih klijenata, poduhvat ugradnje BOKSER DIESEL motora u putnicke automobile postao je glavni izazov sa kojim se Subaru suocio. Pogodnosti koje samo Subaru može da ponudi postace dostupne sve vecem broju i širem spektru potencijalnih kupaca.
SUBARU BOKSER DIZEL: Karakteristike
Prvi dizel motor u svetu sa horizontalno postavljenim cilindrima, jedni nasuprot drugima, namenjen putnickim automobilima
Neprestano usavršavana tehnologija rada motora sa bokser konfiguracijom od strane Subarua, kao i ubrzan rad na odgovarajucoj ekspertizi koja je razvijena za potrebe FIA Svetskog reli prvenstva (FIA World Rally Championship), kombinovani su sa novim dizel motorom kako bi se stvorio prvi u svetu motor sa horizontalno postavljenim protuhodnim cilindrima namenjen putnickim automobilima, koji je bio u stanju da ponudi jednako dobre vozne i ekološke preformanse.
Mala masa, kompaknost i izuzetna krutost
Osni razmak cilindara je redukovan, a levi i desni blok koji drže kolenasto vratilo obezbedjuju izuzetno krutu konstrukciju, što je omogucilo primenu aluminijumskih legura za izradu cilindarskog bloka kako bi se smanjila ukupna masa motora. Na ovaj nacin stvoren je dizel motor kategorije do dva litra, izuzetno male mase i sa performansama koje ga svrstavaju u sam vrh klase.
Smanjen nivo vibracija i buke
Kretanje klipova kod bokser motora je sinhrono, cime se uspešno doprinosi poništavanju harmonijskih oscilacija drugod reda (oscilacije koje imaju dvostruko vecu frekvenciju od radilice), koje kod coveka izazivaju neprijatan osecaj. Ovakva konfiguracija svodi vibracije na minimum, tako da nema potrebe za ugradnjom balansnog vratila koje nalazimo u vecini klasicnih rednih i motora V konfiguracije. Kolenasto vratilo je kratko u izuzetno kruto, cime se postiže smanjenje buke usled vibracija karakteristicnih za klasicne dizel motore.
Superiorno ubrzanje
Posledica vrhunske izbalansiranosti kod bokser konfiguracije jeste niska rotaciona inercija i manje trenje izmedju kliznih delova unutar motora. Rezultat je izvanredan odziv motora na komandu sa papucice gasa.
Izrazite ekološke performanse
Motor se odlikuje visokim obrtnim momentom, a istovremeno izlazi u susret i EURO 4 standardima. Konstrukcija motora takodje obezbedjuje najekonomicniju potrošnju goriva u klasi putnickih vozila s pogonom na cetiri tocka.
SUBARU BOKSER DIZEL: Mehanizmi
1. Cilindar bloka motora
Cilindarski blok
Cilindar bloka je izradjen od legure aluminijuma kako bi se maksimalno povecale mogucnosti izuzetno krute bokser konfiguracije. Da bi se postiglo idealno sagorevanje dizel goriva, u poredjenju sa benzinskim motorom hod klipa je produžen za 11 mm, dok je unutrašnji precnik cilindra skracen za 6 mm. Subaru je uspeo da ostvari duži hod klipa bez povecanja ukupne širine motora. Povrh toga, osni razmak cilindara sveden je na 98,4 mm, što je slicno Subaruovom šestocilindricnom benzinskom bokser motoru (EZ30), dok taj razmak kod cetvorocilindricnog Subaruovog benzinskog bokser motora (EJ20) iznosi 113 mm. Ovim je postignuto smanjenje dužine bloka motora za 61,3 mm, cime je ostvarena još kompaktnija konstrukcija.
Preliminarna specifikacija
BOKSER DIZEL | |
Tip motora | 4-cilindricni dizel bokser motor |
Radna zapremina cilindra (cm³) | 1.998 |
Precnik × Hod (mm) | 86,0×86,0 |
Osni razmak cilindra (mm) | 98,4 |
Dužina motora (mm) | 353,5 |
Poluzatvoreno kucište
Pri dizajniranju bloka korišcen je poluzatvoren tip koji je potvrdio svoju izdržljivost kod benzinskih motora s turbo punjenjem. To je povecalo krutost u zoni zaptivaca glave motora.
Umetnuti metalni ležajevi
Svih pet glavnih ležajeva kolenastog vratila (ležecih) u cilindarskom bloku (tokom procesa livenja) ojacani su metalnim kompozitom, cime se postigao izuzetno nizak nivo buke zahvaljujuci visokoj cvrstoci i slicnom termickom koficijentu širenja kao i kod kolenastog vratila.
Dodatni kanali za hladjenje
Izmedju cilindricnih otvora napravljeni su prorezi koji imaju ulogu kanala za vodeno hladjenje, cime je poboljšan efekat hladjenja.
Klipovi
Za proizvodnju su korišceni materijali velike cvrstoce kako bi izdržali visoke pritiske koji nastaju prilikom sagorevanja dizel goriva. Kanali za hladjenje postavljeni su izmedju klipova, pri cemu se motorno ulje ubrizgava u unutrašnjost klipa pomocu mlaznica, pa se tako poboljšava hladjenje klipova.
Klipnjace
Velike pesnice klipnjaca karakteriše asimetrican profil, koji povecava preciznost prilikom sklapanja i okruglost (pravilan oblik) površine koja naleže na leteci rukavac kolenastog vratila cime je smanjeno trenje. To je takodje doprinelo maksimalnom smanjenju rotacione putanje, što je omogucilo korišcenje produženog hoda klipa unutar kompaktnog cilindarskog bloka.
Radilica (kolenasto vratilo)
Kolenasto vratilo velike cvrstoce podvrgnuto je površinskoj obradi kako bi izdržalo visoke pritiske koji se kod dizel motora generišu prilikom sagorevanja. Rezultat superiorne konfiguracije bokser motora je znatno manja masa nego što je to slucaj kod rednih motora.
2. Sistem ventila/ usisni i izduvni sistem
Glave cilindara
Koriste se veoma cvrste glave cilindara koje mogu da izdrže visoke pritiske sagorevanja. Klackalice sa valjkom: koriste se kompaktne klackalice niskog koeficijenta trenja sa obrtnim valjkom na kraju u kombinaciji sa dvostrukim bregastim vratilima u glavi motora (DOHC).
Sistem ventila
Precnik usisnih ventila je optimizovan tako da omogucava veoma dobar protok i vrtloženje vazduha, cime je poboljšana efikasnost sagorevanja.
Usisni kanali
Usisni kanali: kombinacija vrtložnog kanala i optimizovanog precnika usisnog ventila rezultuje intenzivnim vrtloženjem vazduha.
Pogon bregastog vratila
Za pogon bregastih vratila koristi se visoko izdržljiv prenos lancem koji može da podnese promene momenta izazvane radom dizel motora.
3. Sistem zajednickog voda (Common-Rail)
Radi postizanja što boljih performansi, za napajanje gorivom koristi se sistem zajednickog voda (common rail sistem) sa pritiskom od 1800 bara.
Solenoidni brizgaci
Koriste se posebno dizajnirani skraceni brizgaci zahvaljujuci cemu je zadržana ukupna širina motora kao kod benzinskog motora, uprkos povecanom hodu klipa.
Radi maksimalnog iskorišcenja kompletnog radnog opsega motora primenjen je turbo-kompresor sa promenljivom geometrijom. Turbo-kompresorje smešten ispod motora i direktno povezan sa katalizatorom radi postizanja što boljih ekoloških karakteristika. Ovakav položaj takodje je doprineo i nižem težištu motora.
5. Izduv
Izduvni sistem je fino podešen za optimalan rad sa dizel motorom.
6. Sistem za kontrolu emisije izduvnih gasova
Sistem za kontrolu emisije izduvnih gasova sastoji se od oksidacionog katalizatora, filtera cvrstih cestica (DPF) i uredjaja za recirkulaciju izduvnih gasova (EGR). Precistac gasova je smešten ispod motora zajedno sa turbo-kompresorom. Uredjaj isporucuje precišcene izduvne gasove po EURO 4 standardu, ne remeteci nisko težište Subaruovog horizontalnog bokser motora i transmisije za simetricni pogon na sva cetiri tocka. Na ovaj nacin u potpunosti su ispoštovani EURO 4 standardi.
Oksidacioni katalizator
Oksidacioni katalizator je smešten ispod motora zajedno sa turbo-kompresorom. Katalizator pretvara nesagoreno gorivo u vodu i ugljendioksid i razdvaja ih. Konstrukcija uredjaja je vrlo kompaktna tako da se katalizator aktivira odmah posle startovanja motora. Kad temperatura naraste do 300°C katalizator generiše NO2 koji oksidiše sakupljene cestice u filteru cvrstih cestica (DPF).
Filter cvrstih cestica (DPF)
Cestice iz izduva dizel motora efikasno se sakupljaju u ugljenicnom filteru unutar precistaca cvrstih cestica (DPF). Kad u toku vožnje temperatura dostigne 600°C sakupljene cestice sagorevaju i izbacuju se kroz izduvni sistem.
EGR sistem (za recirkulaciju izduvnih gasova)
EGR sistem se koristi radi zadovoljenja EURO 4 standarda vezanih za regulaciju kvaliteta izduvnih gasova. Ohladjeni izduvni gasovi se vracaju u komoru za sagorevanje radi smanjenja temperature sagorevanja i redukcije emisije NOx (azotnih oksida).
7. Sistem za oslanjanje motora
Koristi se hidraulicno oslanjanje motora radi još boljeg prigušenja vibracija i boljih manipulativnih karakteristika.
Preliminarna specifikacija motora
Radna zapremina (cm³) | 1.998 |
Maksimalna snaga (kW/obrtaja) | 110/3.600 |
Maksimalni obrtni moment (Nm /obrtaja) | 350/1.800 |
CO2 emisija (g/km) | 148 (Sedan) |
Stepen kompresije | 16,3 : 1 |
Preccnik cilindra × Hod (mm) | 86,0×86,0 |
Osno rastojanje cilindara (mm) | 98,4 |
Razmak simetrala blokova motora (mm) | 46,8 |
Visina kucišta (mm) | 220 |
Glavni ležaj radilice (mm) | R67 |
Leteci ležaj radilice (mm) | R55 |
Dužina klipnjace (mm) | 134 |
Precnik caure klipa (mm) |
R31 |
Visina kompresionog prostora (mm) | 43,0 |
Sistem za ubrizgavanja goriva | Common rail |
Turbo-kompresor | Promenljiva geometrija |
EGR | Vodeno hladjen |
Filter cvrstih cestica | Otvoren tip |
Dužina motora (mm) | 353,5 |
Interesantno!
Sjajan motor