Automobilski proizvođači će do 2015. morati da smanje prosečnu emisiju štetnih gasova u svojim flotama na 130 g/km. Primera radi, novi “ferari 458 italija” ispušta 307 grama i ne čudi da su Italijani u Ženevi predstavili “599 hibrid koncept”.

Prvi čovek Ferarija Luka di Montecemolo najavio je i da će u naredne tri-četiri godine svaki od njihovih modela u ponudi imati i hibridnu verziju. “Hardkor” fanovi su na sam pomen hibrida u “Ferarijevom” imenu reagovali kao na izdaju, jer ne žele da venama superautomobila umesto benzina teče struja.
Nema panike
Čim su se strasti stišale, postalo je jasno – napad panike je u stvari bio neosnovan. Godine i godine će proći pre nego što “Ferari” bude predstavio funkcionalan hibrid. A kada se to bude dogodilo, on će biti brži i zabavniji za vožnju od klasičnog “benzinskog brata”. Kako je to moguće? “Ferarijevi” stručnjaci su uspeli da zadrže idealnu raspodelu težine. Tanke litijum-jonske baterije su smeštene u podu, pri čemu dodatno spuštaju centar težišta, ali ne ometaju protok vazduha. Elektromotor će dodavati 100 konja snage što je dovoljno da se neutrališe višak od 100 kilograma u odnosu na standardni “ferari 599 GTB” sa V12 motorom od 620 KS. Vrhunske performanse garantuje i tehnologija pozajmljena iz Formule 1 – sedmostepeni menjač sa duplim kvačilom i “kers” (sistem za prikupljanje kinetičke energije). Najavljeno je da će “ferari 599 hibrid”, uz pomoć “kersa” do 200 km/h ubrzavati za 7,5 sekundi (standardni 599 GTB za 11 sekundi). Takođe, hibridni sistem sa modela 599 može da se koristi na svim “Ferarijevim” modelima sa V8 i V12 agregatima. Elektromotor pomaže pri ubrzanju i služi za pokretanje iz mirovanja, a plan je i da se hibridu omogući vožnja samo na elektropogon.

Generator umesto suvozača
Struja “drma” i štandom “Poršea” u Ženevi, gde je centralno mesto zauzeo “911 GT3 hibrid”, automobil namenjen GT takmičenju. Nemcu su, za razliku od “Ferarija”, izabrali drugačiji pristup. Baterije su zamenjene generatorom koji je, verovali ili ne, smešten u kabini na mestu suvozačkog sedišta?! Hibridni sistem, pored generatora koji skladišti energiju, čine i šestocilindrični 4,0-litarski “bokser” sa 480 konja i dva elektromotora, snage po 80 konja, koji pokreću prednje točkove. Sistem je baziran na “kersu” iz bolida “Vilijams” tako da vozač ima priliku da pritiskom na dugme oslobodi energiju iz generatora, u trajanju od šest do osam sekundi. “Porše” je najavio da će “911 GT3 hibrid” sredinom maja učestvovati na trci “24 sata Nirburgringa”.

Idealan automobil
“Porše” je svojim drugim hibridom “918 spajder konceptom” najbliže prišao idealu “automobila nad automobilima”. Atraktivni dvosed je “plag in” hibrid sa kombinacijom V8 benzinca (500 KS) i dva elektromotora ukupne snage 218 konja. Na papiru, “porše 918 spajder koncept” od nula do stotke ubrzava za 3,2 sekunde, maksimalna brzina je 320 km/h, autonomija na elektropogon je 25 km, a potrošnja samo tri litara na 100 kilometara. Na pitanje “da li je to stvarno moguće?”, u “Poršeu” su odgovorili: “Naravno, ali u četiri različita moda vožnje – E drajv, hibrid, sport i rejs”. Znači, nemoguće je preći srazu “Nordšlajfe” za sedam i po minuta sa prosečnom potrošnjom od tri litre. U svakom slučaju, bravo za “Porše” čiji su predstavnici nagovestili da bi na modelu “918 spajder koncept” mogao da nastane novi “porše karera GT”.
Izvor: Blic.rs
Leave a Reply