Vožnja sa zakačenom kamp-prikolicom iziskuje oprez. Prema rečima Miroslava Markovića iz Auto-škole „Zeleni signal“, za vožnju prikolice nema nekih posebnih pravila, odnosno ne postoji posebna tehnika upravljanja.

Ukoliko težina vozila i prikolice ne prelaze težinu od 3.500 kilograma, nije potrebna dodatna dozvola.
– Najbitnije je voziti oprezno i sporije. Ako je u pitanju kamp-prikolica, one uglavnom imaju svoja ograničenja i to treba poštovati. Uglavnom su kamp-prikolice ograničene na 80 kilometara po satu. Dobro je kod većih staviti šire retrovizore, zbog bolje preglednosti i bezbednosti. U krivini treba dodatno smanjiti brzinu, jer prikolica ima svoje kretanje, kao i kad se ide nizbrdo, jer ona gura otpozadi automobil – kaže za „Blic nedelje“ Marković.
Da bi se bilo kakva prikolica priključila na automobil, treba nabaviti atest za nju i kuku. Atest prikolice i kuke u Beogradu može da se uradi na Mašinskom fakultetu, Institutu Vinča i Centru za motorna vozila, a u Kragujevcu takođe, na Mašinskom fakultetu, ali i u Centru za bezbednost saobraćaja i Centru za motore i vozila. U Nišu, on može da se uradi na Mašinskom fakultetu, a u Novom Sadu na Fakultetu tehničkih nauka.
Ukoliko kupujete novu, fabričku prikolicu, atest vam neće trebati. Naime, prilikom kupovine fabrički urađene prikolice atest se dobija uz nju. Treba napomenuti da se za prikolicu težine do 750 kilograma dobija treća registarska tablica, s istim brojem kao i na vozilu. Dok se za prikolice teže od 750 kilograma dobija posebna registarska tablica i saobraćajna dozvola.
Da biste prikolicu uopšte mogli da koristite, neophodno je da imate i atest za kuku. Nakon što se kuka ugradi, bilo da to uradite sami ili u nekom servisu, automobil morate u roku od osam dana od ugrađivanja, sa svom dokumentacijom, da odvezete na tehnički pregled.
Nenad Jovanović iz Centra za motorna vozila pri AMSS kaže da sa vozačkom kategorijom B može da se priključi prikolica koja nije teža od 750 kilograma.
– Ukoliko je prikolica teža od 750 kilograma, s dozvolom kategorije C na motorno vozilo, čija najveća dozvoljena masa prelazi 3.500 kilograma, vozilu može da se doda prikolica čija masa ne prelazi 750 kilograma – objašnjava Jovanović, i dodaje da za prikolicu koja je teža od 750 kilograma, a vuče je putničko vozilo, mora da se dobije i vozačka dozvola E kategorije.
Treba imati na umu da se sa prikolicom troši i više goriva.
– Što je prikolica teža, to će automobil koji je vuče, troši više benzina – kaže Jovanović.
Iznajmljivanje prikolice
Ukoliko ste se odlučili na putovanje kamp-prikolicom i spremni ste da izdvojite više novca za odmor, ona može da se iznajmi u Beogradu ili u nekoj od zemalja u okruženju, Hrvatskoj, Mađarskoj ili Sloveniji. Iznajmljivanje ove prikolice na nedelju dana, s kratkom obukom košta 1.000 evra. Uslovi su da vozač ima više od 21 godine, naravno, vozačku dozvolu, i to bar tri godine.
Izvor: Blic.rs
Leave a Reply