Pre polaska na duže putovanje, sem što treba dobro prekontrolisati vozilo – podesiti kočnice, proveriti klima-uređaj, pneumatike, menjač i motor, treba se i dobro odmoriti, kako na put ne biste išli pospani. Bez rezervne gume ne krećite na putovanje jer se nikad ne zna kad jedan od pneumatika može da bude oštećen.
Od toga koliko vozač poznaje automobil i koliko kilometara godišnje pređe zavisi i da li je neophodno servisirati vozilo pre putovanja. Ukoliko automobilom prelazite više od 50.000 kilometara godišnje, to znači i da se kola češće servisiraju (bar tri pouta u toku godine), pa to onda nećete morati da uradite pred polazak na duži put. Međutim, ukoliko vozilo koristite samo za gradsku vožnju, a to znači da je godišnja kilometraža oko 10.000, onda je dobro da posetite ovlašćeni servis u kome će ga majstori pregledati sve vitalne delove i otkloniti eventualne nedostatke.
– Ukoliko automobil koristite samo u lokalnom saobraćaju po gradu i okolini, na tako malim relacijama ne može ni da se uvidi šta je neispravno i koliko se pohabalo. Tek kad se krene na dalji put mogu da se otkriju neispravnosti, a to može da bude i kasno ako ga niste odvezli u servis pre puta – objašnjava Milan Božović, koordinator Komiteta za bezbednost u saobraćaju, i dodaje da tek tada može da se vidi u kakvom je stanju vozilo, da li se motor pregreva, ili da li u njemu ima dovoljno ulja.
Prema rečima našeg sagovornika, obavezno pre puta mora da se proveri u kakvom je stanju menjač i kakvi su pneumatici.
– Pre nego što krenete na duži put proverite u kakvom su stanju gume, da li je pritisak u njima dobar, ali i kakva je dubina šara na njima. Posebno obratite pažnju na ovaj deo automobila ukoliko se njime niste vozili duže vreme – kaže naš sagovornik.
Ukoliko jedna guma nije dobra, promenite obe na istoj osovini, a nikako samo jednu.
Kada ste završili sve pripreme na automobilu, važno je da se i sami spremite na duži put. Naime, kako kaže dr Dragana Vujičić, specijalista opšte medicine, kada krenete na putovanje, treba da izbegavate bilo kakve lekove koje imaju sedativno dejstvo, pa čak i one protiv mučnine. Kako kaže doktorka Vujičić, postoji opasnost da od ovih lekova vozač zadrema za volanom.
– Na put ponesite laganu hranu, sendviče u kojima nema kvarljivih namirnica poput šunke, majoneza i sirnih namaza. Za vreme putovanja uzimajte dosta tečnosti, najbolje vodu, i dobro je da pojedete neku svežu i dobro opranu voćku – objašnjava doktorka Vujičić.
Naša sagovornica savetuje da se posle tri do četiri sata vožnje obavezno napravi pauza, da se protegnu noge, da se ne bi „zaradila“ tromboza i oštetili krvni sudovi. Uz to naša sagovornica savetuje da se za putovanje treba obući slojevito, i to najbolje odeću od prirodnih materijala.
– Na putovanje krenite odmorni, nikako neispavani, ili pod dejstvom alkohola. Izbegavajte vožnju po najvećim vrućinama. Raspitajte se da li na graničnim prelazima i kad najčešće ima gužve, kako ne biste dugo čekali po najvećem suncu u redovima – kaže naša sagovornica.
Ovlašćenje i za porodični auto
Nije na odmet podsetiti da ukoliko putujete u inostranstvo od potrebnih dokumenata nabavite međunarodnu dozvolu, zeleni karton, ali i ovlašćenje za upravljanje vozilom ukoliko niste njegov vlasnik.
– Ovlašćenje za upravljanje vozilom u inostranstvu će vam trebati i ako vozite automobil vaših roditelja, dakle ako se isto prezivate, ali ne stanujete na istoj adresi – objašnjava Božović.
Izvor: Blic
Leave a Reply