Kada je kompanija Renault objavila podatak da razvija automobil koji je moderan, kvalitetan, u skladu sa novim standardima i u isto vreme jeftin, mnogi nisu verovali da je to moguce pa je projekat oznacen kao nemoguca misija. Nemoguca misija je uspesno okoncana, pred nama je Dacia Logan, koju pokrece dugo ocekivani dizel agregat 1.5 dci…. Imam desetak hiljada eura i potreban mi je novi automobil…. Ukoliko to kazete iskusnom prodavcu, on ce vam sigurno dati predlog da kupite auto koji kosta “neki euro vise” ubedjujuci vas pritom da su leta sve toplija i da bez kilma uredjaja necete preziveti naredno. Vi ste svesni da sve to zvuci logicno, ali u dzepu “krckate” jos samo nekoliko stotina eura za kupovinu nekog stereo uredjaja ili alu felni. Ova prica predstavlja svakodnevnicu na domacem auto trzistu. Prodavci zapazaju da sve vise ljudi odlucuje da kupi manji ali dobro opremljen automobil, nego veci kome se, recimo prozori otvaraju rucno a muziku mozete cuti ukoliko je dete ponelo tranzistor na putovanje. Pred nama je Dacia Logan, automobil za kojim se svi okrecu, ne zbog nekog atraktivnog dizajna vec zato sto je on “ta nova Dacia koja mnogo nudi a malo kosta”. Dakle, u dizajnerskom smislu, iako ne odusevljava, Logan predstavlja pravo izvinjenje za Solencu model koji je predhodio. Mozda je to upravo i bio ciljani trik kako bi se prvo kupci razocarali u plod saradnje Dacije i Renaulta a zatim odusevili necim sto ne lici na pomenuti model. U svako slucaju operacija je uspela. Logan na prvi pogled izgleda robusno i drugacije od ostalih u klasi. Vec na prvi pogled demonstrira da jeftin automobil ne mora da bude loseg kvaliteta i ogoljen od viska opreme. Dovoljno je reci da je Logan dizajnirao Ken Meluille, covek koji je dizajnirao Mercedes SLK, i koji je u krajnje restriktivno postavljenim okvirima pronasao dovoljno postora za originalno i racionalno delo. Zanimljiva je i cinjenica da je sef projekta Pier Euar Sorel proputovao zemlje kojima je namenjen Logan, kako bi sto bolje shvatio tamosnji nacin zivota i eksploatacije vozila. Pogled na enterijer otkriva da je Renault prvenstveno zeleo simpatican dizajn dok se na materijalima vidno stedelo. U svakom slucaju funkcionalnost je na zavidnom nivou. Vlasniku nece trebati vreme za privikavanje na razne “djakonije” savremenog doba. I na tom polju Logan jasno pokazuje na koju ciljnu grupu kupaca atakuje. To su osobe koje zele mali porodicni automobil koji nije opterecen sofisticiranim resenjama koja vise odmazu nego sto pomazu prilikom eksploatacije.
Logan je dugacak 4.25, sirok 1.742 i visok 1.525 m tako da nudi mesta za celu porodicu. Proizvodjac navodi podatak da se pozadi mogu smestiti tri osobe visine oko 190 cm, dok je sirina zadnje klupe za sedenje 142 cm, sto je podatak koji moze da se poredi sa mnogo vecim automobilima. Dakle komfor je iznad ocekivanja sto se moze reci i za udobnost. Nime iako je Logan udaljen celih 155 mm od tla sto je za 20-ak mm vise od uobicajnog standarda za Evropu za njega se moze reci i da je agilan i udoban automobil. Verovatno se pitate kakoje moguce spojiti ove dve karakteristike, a da to nije BMW?! Evo formule. Dacia Logan je jedan od retkih automobila cije je ogibljenje prilagodjeno za ne bas savrsene puteve. Dakle, napravljen je po meri nasih vozaca, tj. puteva sto znaci da bez obzira sto je nesto visli od tla, Logan ima tvrdje amortizere i opruge. U praksi smo se uverili da je Logan nesto tvrdji automobil ali ne i ptreterano grub. Prilikom prelaska preko udarnih rupa i lezecih policajaca u kabini se osecaju blage vibracije ali generalno voznja po malim neravninama, koje su ceste kod nas, moze se opisati kao udobna. Iz pomenutog se moze zakljuciti da je Logan veoma stabilan u krivinama, on je pravi predstavnik automobila sa prednjim pogonom. Iako je karoserija nesto vise udaljena od tla, nema ni traga naginjanju ili ljuskanju. Jedina mana prilikom brzih manevra jeste cinjenica da telo “bezi” iz sedista zbog losih bocnih uporista. Tacnije uporista su jasno istaknuta ali je problem sto su mekana, tako da telo prosto tezi da sklizne sa sedista, ali ovo i nije toliko vazno ako se uzme u obzir kome je automobil namenjen. Sa volana se moze dobiti dosta povratnih informacija sa podloge, ali bi morao biti nesto direktniji. Sto se tice kocionog sistema treba istaci da je veoma postojan i posle nekoliko snaznih kocenja efikasnost je bila ista. Naime, kocioni put sa 100 km/h je nesto preko 41m sto je dosta bolji podatak od onog koji se vezivao za prve modele Dacia Logan sto znaci da proizvodjac prihvata kritike i ispravlja greske. Osim fizickog Logan nudi sasvim pristojan vizuelni i akusticni komfor. Naime, nivo mehanicke buke u unutrasnjosti je nizak a ventilacioni sistem takodje izuzetno tih, a klima uredjaj veoma efikasan. Dok trepnete okom magla sa stakala ce nestati i na veoma niskim temperaturama. Dovoljno je istaci cinjenicu da je klima uredjaj testiran u Finskoj na temperaturi od 33 stepena ispod nule. I na kraju, nesto sto smo dugo cekali. Dobro ponasanje na putu, pristojno oblikovan kokpit i precizno upravljanje omogucili su nam zaista pravo uzivanje u voznji, i sve to uz potrosnju koja je na nasem testu retko prelazila 6l/100km.
Za ovaj podatak zahalicemo dobro poznatom i proverenom dizel agregatu Renaulta. Iz 1.5 litara zapremine razvija 65 KS ali je mnogo vazniji podatak obrtni moment od cak 160 Nm pri 2000 o/min. Iako na papiru ne odusevljava veoma je tih i sposoban da vise od tone teskog automobila do stotke ubrza za petnaestak sekundi. Maksimalnu brzinu nismo probali, da ne bi dosli u konfrontacijom sa zakonom, ali verujemo fabrici koja navodi da je krajnja brzina “Dacia logan 1.5 dci ” sa pomenutim agregatom 155 km/h. Treba istaci da su informacije o ubrzanju i brzini manje bitne od cinjenice da sa rezervoarom od 50 l Logan na otvorenom putu moze preci preko 1000 km. Jos jedna od bitnih prednosti ovog agregata jeste elasticnost koja odusevljava pri niskim obrtajima. Iz spore krivine Logan povuce kao da u sebi ima agregat vece zapremine, tako da vozac nece morati da previse obraca paznju na saltanje, vec ce moci da se skoncentrise na desavanja u saobracaju. I, sta reci na kraju. Bicu kratak i jasan. Dacia Logan 1.5 dci je automobil za racionalne osobe. To smo mi, to je nasa realnost. Prestanimo vec jednom da plovimo u projekte kojima nismo finansijski dorasli i prestanimo da pokusavamo da budemo ono sto nismo. Ukoliko automobil koristite kao prevozno stredstvo a ne u svrhu da izazove zavist komsija, Logan je pravi izbor. Uostalom i prodaja u Zapadnoj Evropi sjajno napreduje, sto je izazvalo revolt “Velikih”. Ali Logan se i dalje smeska dok pod haubom poput macka prede dizel agregat, koga se konkurenti na trzistu plase, a koga su kupci jedva docekali.
TEHNICKI PODACI – DACIA LOGAN 1.5 dci
————————————————————
– Motor………………………………….dizel, 4 cilindra;
– Ventili……………………………………..2 po cilindru;
– Bregasto vratilo…………………………….1 u glavi;
– Zapremina………………………………….1461 cm3;
– Precnik i hod cilindra………………..76 x 80.9mm;
– Maksimalna snaga……….48 Kw pri 4000 o/min;
– Obrtni moment………….160 Nm pri 2000 o/min;
– Menjac………………………………………….5 brzina;
– Pogon…………………………………………….prednji;
– Medjuosovinski razmak…………………….263 cm;
– Vesanje napred………………..poprecna ramena;
– Vesanje nazad…………………polukruta osovina;
– D/S/V…………………………..1250/1742/1525mm;
– Zapremina rezervoara…………………………..50 l;
– Masa praznog vozila……………………….1065 kg;
– Nosivost………………………………………….425 kg;
– Potrosnja…………………………………4.8 l/100km;
————————————————————
Cena Dacia Logan 1.5 dci – od 8600e sa pdv-om.
Leave a Reply