Kazneni bodovi koje vozači „osvoje“ prilikom saobraćajnog prekršaja, po novom Zakonu o bezbednosti u saobraćaju, koji će od 1. januara stupiti na snagu, „slivaće“ se u jedinstvenu bazu podataka u MUP-u. Oni će se, međutim, i brisati iz te iste baze podataka ukoliko vozač dve godine ne načini nijedan prekršaj.
Prema rečima Vladimira Rebića, načelnika Uprave saobraćajne policije MUP-a, ovo ministarstvo će po novom Zakonu o bezbednosti morati da organizuje i napravi bazu podataka u koju će se upisivati imenom i prezimenom svi vozači koji naprave saobraćajni prekršaj. Naime, kad sudija za prekršaje odredi kaznu, taj podatak će se slati u evidenciju MUP-a.
– Nakon isteka dve godine od pravosnažnosti odluke o prekršaju, kazneni poeni se brišu. Ipak, ovi poeni će i zastarevati, a to znači da ukoliko vozač za neki prekršaj dobije tri kaznena poena, a tokom dve godine ne načini nijedan prekršaj, ta tri boda će se izbrisati. Ako vozač sakupi maksimalnih 18 poena, praktično će se upaliti „crvena lampica“ i signalizirati policijskom službeniku koji vrši ažuriranja ove evidencije da sprovede odgovarajući postupak, odnosno fizički oduzme vozačku dozvolu prekršitelju – objašnjava Rebić.
Kako kaže naš sagovornik, policija će imati ovlašćenje da oduzima vozačku dozvolu i u slučajevima kada prekršilac saobraćajnih propisa izazove saobraćajnu nezgodu koja za posledicu ima smrt ili najmanje dve saobraćajne nezgode sa telesnim povredama.
– I u ovim slučajevima postoji obaveza fizičkog oduzimanja vozačke dozvole. Naime, po novom zakonu, i ovakvo lice će se smatrati nesavesnim vozačem – kaže Rebić.
I trenutno važeći propisi, kao i novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, poznaju zaštitnu meru zabrane upravljanja vozilom. Rebić objašnjava da je razlika u novom zakonskom rešenju u odnosu na postojeće prema kome se vozaču može zabraniti upravljanje određenom kategorijom (na primer, „B“ kategorije) pri čemu on može upravljati drugim kategorijama (na primer, “C”), to što više neće moći da upravlja vozilom iz bilo koje kategorije. Osim toga, vozači koji sakupe 18 kaznenih poena za određeni vremenski period (koji može biti i duži od dve godine) mogu ostati bez vozačke dozvole.
Da bi vozač ponovo dobio pravo da upravlja vozilom, moraće da ispuni nekoliko uslova. Naime, najpre će morati da plati sve kazne, ali će moći da se vrati za volan tek kad protekne propisano vreme zabrane upravljanja vozilom. Posle toga postoji takozvani zaštitni period od 90 dana kada i dalje vozač neće smeti da vozi.
– Posle tog roka vozač je dužan da se podvrgne novom lekarskom pregledu, koji će biti rigorozniji. Takođe će biti obavezan da prisustvuje seminarima i predavanjima koje će organizovati Agencija za bezbednost saobraćaja. Polagaće i ispit kako bi se videlo da je shvatio sve razloge zbog kojih je ostao bez dozvole – objašnjava naš sagovornik.
Kazneni poeni – tajna
Izvor teksta i slika: Blic.rs |
Leave a Reply