Pritisak vazduha u gumama utiče na životni vek gume, na bezbednost vozača i potrošnju goriva. Međutim, i pored toga što se ispravnost pritiska vazduha u gumama često naglašava, vozači uglavnom zanemaruju njegov značaj.
Kao o jednom od najvažnijih delova vozila, o gumama bi trebalo voditi računa redovno. Nažalost, vozači se provere sete tek kada uoče da su gume izduvane.
– Gume su jedine dodirne tačke vozila s putem. Sva elektronika koja pomaže vozaču nije od koristi prilikom kočenja i upravljanja ako su gume nedovoljno naduvane. Tada im se drastično smanjuje životni vek, a ako su preduvane, može doći do proklizavanja. Može se dogoditi i da eksplodiraju. Pametno je pritisak proveravati bar jednom nedeljno i pred svaki veći put – kaže Nenad Jovanović, direktor kvaliteta u Centru za motorna vozila pri AMSS-u.
Ukoliko pneumatik nije dovoljno naduvan, to dovodi do njegovog bržeg habanja. Prilikom vožnje se zbog deformacije gazećeg sloja više troše spoljne ivice, a stvara se i više toplote, što utiče i na samu strukturu gume. Osim toga, kada je pritisak manji od propisanog, guma se deformiše i ne naleže na asfalt kao što bi trebalo. To za posledicu ima lošije performanse ali i teže upravljanje vozilom, naročito u kritičnim situacijama, kada neželjene efekte u ovom slučaju ne mogu ispraviti ni elektronski sistemi za kontrolu vozila.
Previsok pritisak dovodi do većeg trošenja sredine gazećeg sloja i lošije udobnosti. Blago povećanje pritiska neće imati negativnog uticaja, osim na udobnost.
Važno je pomenuti i da potrošnja goriva zavisi od pritiska u gumama jer ukoliko on nije odgovarajući, energija se prekomerno troši. Iako su nekada na benzinskim pumpama postojali radnici koji bi prišli automobilu kako bi obrisali stakla, proverili ulje i pritisak u gumama, vozači danas uglavnom sve to sami obavljaju. Kako biste ovo uradili pravilno, važno je zapamtiti da se u toku vožnje gume zagrevaju, što dovodi do povećanja pritiska. Zbog toga se pritisak meri samo onda kada su pneumatici hladni, dakle, najmanje sat vremena posle završetka vožnje. Takođe je proveru preporučljivo raditi kod vulkanizera, a gume napumpavati do propisane vrednosti. Kada polazite na duži put, napumpajte gume za 0,2 bara iznad propisanog.
Pumpanje azotom
Najvažnije od brojnih prednosti azota su da je inertan, suv i nezapaljiv gas, a čini i najveći procenat vazduha. Pneumatici napumpani komprimovanim vazduhom izgube 0,1 bar ili više za manje od mesec dana. Azot, zahvaljujući molekulima koji su veći od molekula kiseonika, sporije ističe iz pneumatika nego vazduh. Zato gume napumpane azotom izgube 0,1 bar za skoro pola godine. Ovo svojstvo azota omogućuje duže održavanje propisanog pritiska u pneumaticima.
Izvor: Blic.rs
Leave a Reply