Kada je bezbednost automobila u pitanju evropskim, pa i ostalim vozačima najmerodavniji su rezultati institucije pod nazivom EuroNCAP. Naime, Kada je 1997. EuroNCAP, odnosno European New Car Assessment Program pokrenut postizanje najvećeg rezultata od pet zvezdica činilo se gotovo nedostižno. Danas je situacija znatno drugačija, samo desetak godina kasnije, čak 97 odsto testiranih automobila, u kategoriji zaštite odraslih putnika, postiže rezultat od četiri ili pet zvezdica. Zato će od januara sledeće godine EuroNCAP da uvede nov i strožiji sistem ocena koji će postizanje visokih rezultata da učini težim. Naime, u EuroNCAP-u smatraju da prostora za podizanje nivoa bezbednosti ima još dosta, to se naročito odnosi na bezbednost pešaka jer ni jedan proizvođač nije još dostigao maksimalne četiri zvezdica u toj kategoriji, a većina ih ostvari dve. Kako bi doskočili ovom problemu novi sistem ocenjivanja vrednovaće ukupnu bezbednost vozila, vodiće takođe računa o naprednim pomoćnim tehnologijama kao što je na primer sistem elektronske stabilnosti i sl. Prema izjavi Michiela van Ratingena, sekretara EuroNCAP-a “automobili s pet zvezdica danas, neće biti automobili s pet zvezdica sutra”.
Namera je u stvari da se promeni system ocenjivanja kako bi se rezultati učinili razumljivijim konačnim kupcima tih automobila. Drugim rečima umesto dosadašnjeg ocenjivanja u kategoriji zaštite odraslih putnika, dece i pešaka biće uvedena jedinstvena ocena koja će da predstavlja prosek bodova prikupljenih iz tri navedene, stare kategorije kao i jedne nove, a reč je o elektronskim sigurnosnim sistemima. Od 2009. EuroNCAP će da sprovodi i testove za tzv. trzajnu povredu vrata kao i udare u zadnji deo vozila.
U poslednjim EuroNCAP testovima osam automobila dobilo je maksimalnih pet zvezdica. Tako su najbolje rezultate, kada je reč o zaštiti odraslih putnika postigli Alfa Romeo Mito, Ford Fiesta, Peugeot 308 CC, Renault Megane, Honda Accord, Opel Insignia, Volkswagen Golf VI i Volvo XC60. Nešto su slabiji sa četiri osvojene zvezdice Mercedes Viano i Ford Ka, dok je dacijin Sandero dobio tri, a fordov pick-up Ranger samo dve.
Treba pomenuti da je EuroNCAP testirao 25 automobila u novom tzv. whiplash testu kojim se simulira udarac od pozadi, a ocenjuju se prvenstveno sedišta putnika i mogućnost zadobijanja trzajne povrede vrata. Taj test su s najvišim rezultatom zadovoljili XC60, Mito, Golf, A4 i Insignia, dok su se među najgorima našli 308 CC, Kuga, Splash i Citroën C5.
Izvor slika i teksta: www.netauto.co.rs
Leave a Reply