Nova 2008. godina pored vec uobicajenih novih modela koje automobilska industrija trendovski plasira, bice veoma zanimljiva po malim gradskim automobilima koji bi trebalo da se pojave na tržištu. Razlozi za njihov nastanak sigurno su, pored ostalog, sve skuplje gorivo i sve viša ekološka svest kako zakonodavaca tako i kupaca.Znacajan doprinos ovakvom opredeljenju dala je i najava Evropske komisije za ekologiju o uvodjenju jedinstvene stope emisije CO2 za sve evropske proizvodjace u okviru koje emisija game vozila nece smeti da predje kvotu od 120 grama CO2 po kilometru. Takodje, tehnologija je toliko napredovala, da je skupi razvoj razlicitih sistema i uredjaja u oblasti bezbednosti, ubrizgavanja goriva, navigacije i sl. namenjen skupim i luksuznim modelima postao pristupacan za ugradnju i primenu i u malim automobilima. Kada je o njihovom izgledu rec, dizajneri kao da imaju više slobode i kreativne energije pa su ovi automobili vrlo zanimljivi u dopadljivi. Ilustrativan primer su Fiat 500 i Mazda2 koji su se bez kompleksa borili u finalu izbora za Evropski automobil godine da bi prvi na kraju trijumfovao. Tržište je vrlo brzo verifikovalo ovakvu odluku žirija jer je Fiat pre zvanicnog pocetka prodaje, još pocetkom treceg kvartala 2007. rasprodao kompletnu proizvodnju do kraja godine, najavljujuci da ce na Fiat 500 morati da se ceka godinu dana.
Fiat 500 i Mazda2 predstavljaju osnovu za nastanak dva Fordova modela. Italijanisu za proizvodnju Fiata 500 iskoristili platformu novog Forda Ka, dok je za Mazdu2 poslužila platforma buduce Fieste. Ka i Fiesta trebalo bi se pojave ove godine, a kako ce da izgledaju moglo je da se nasluti na osnovu zanimljivog koncepta Verve koji je Ford prikazao na salonu automobila u Frankfurtu. Alfa Romeo je pripremio novi gradski kompakt, pod radnim nazivom Junior. Medjutim, nastao je problem oko imena ovog, sudeci prema skicama, vrlo atraktivnog minija. Plan je bio da se u anketi putem interneta izabere jedno od dvanaest ponudjenih imena, ubedljivo na prvom mestu bilo je ime Furiosa, ali u Alfi su ga vec sledeceg dana odbacili uz argumetaciju da previše asocira na besnu ženu, pa cak i na homoseksualce.
Podstaknuti novim evropskim ekološkim normama nemacki proizvodjaci automobila odlucili su da smanje vozila,odnosno da proizvedu nove male gradske automobile jer je ocigledno da im ništa drugo ne presotaje.
Po ugledu na Fiat i u BMW-u spremaju povratak svog legendarnog modela Isetta. Izvorni model bio je dugacak samo 2,5 metara, u unutrašnjosti je bilo mesta za dva putnika, a pokretao ga je motor od 12 KS smešteni pozadi. Specificno za Isettu bilo je i to što se ulazilo s prednje strane automobila. BMW Isetta 2 zadržace prepoznatljive linije, ali vrata iz bezbednosnih razloga, više nece biti napred, a i motor smešten pozadi bice znatno snažniji da bi bio konkurentan modernim automobilima.
Volkswagen je na frankfurtskom salonu predstavio Up!, konceptni gradski mini dugacak tek 3,5 metra koji bi, zahvaljujuci tome što su motor i pogon pozadi, trebalo da ima dovoljno prostora da se smeste cetiri putnika i njihov prtljag. Zanimljivo je da je VW nešto kasnije u Tokiju predstavio izduženu verziju ovog automobila s više prostora za putnike i prtljag, najavljujuci da Up! krajem ove godine treba da stigne u prodaju.
Sindrom malih gradskih automobila, medjutim, ne odnosi se samo na evropske proizvodjace. S Dalekog istoka ove godine stiže Toyotin ultrakompaktni mali automobil IQ, Nissan priprema ultrajeftini gradski automobil za 2.500 dolara, a Honda novu generaciju Jazza.
Cesta i osetna poskupljenja nafte navela su i americke proizvodjace automobila, tradicionalno naklonjene ogromnim Pic-up i SUV vozilima, da sagledaju prednosti malih štedljivih automobila. Tako ce uskoro da se pojave Dodge Hornet u serijskoj verziji, a posle cetvoromesecne internet ankete GM je izabrao favorita izmedju tri ultrakompaktna automobila – Beat, Groove i Trax. Prodaja Chevroleta Beat vec je najavljena.
Izvor: Net Auto
Leave a Reply