Deset godina u auto-industriji je period u kojem neki model može da se proglasi revolucionarnim, odnosno nosiocem novog talasa. Klasičan primer je BMW X5, Dejvid Bekam među automobilima, predstavljen 1999. u Detroitu, a redizajniran 2006. godine.
„Iks peticu” ili volite ili ne, baš kao i gorepomenutog engleskog fudbalera. Puritanci smatraju da je BMW X5 preplaćeni alat bogatih da na javnim putevima demonstriraju svoju moć i novac. Naravno, postoje i skuplji automobili, ali X5 je velik, moćan, snažan, muževan i, između ostalog – BMW je. Jednostavno, ne znate tačno zbog čega, ali biste voleli da ga vozite.
Statusni simbol
Upravo je to dobitna formula koja je minhenskom gigantu poslužila da pre deset godina izračuna šta će muškarcima, bez uvrede na račun dama, biti potrebno u 21. veku. Tako je nastao X5. Krosover s odlikama sportskog automobila i terenca, prostran da zadovolji porodice koje ne žele karavan, i pre svega statusni simbol. U tri slova – SAV (sport activity vehicle). BMW skraćenicu SAV koristi da bi opisao automobil koji za razliku od rivalskih SUV-ova ima bolje, odnosno sportske karakteristike na asfaltu. Kao da nije dovoljno samo da kažu X5?
Mišićavo telo
Dizajn BMW X5 je dinamičan, mišićav i ostavlja utisak, bilo da je parkiran ili u punoj brzini. Čitav imidž je odrađen u BMW-ovom stilu, a pravu veličinu modela X5 otkrivate tek kada zakoračite u kabinu. Svaki detalj asocira na snagu – prednja maska s velikim „bubrezima”, oštre linije na haubi, izraženi blatobrani, upečatljiva prednja i zadnja svetla, okrugli, dvostruki završetak izduvne cevi… Kao da ostalim učesnicima u saobraćaju govori: „Sklonite se, ovo je moj teren!”. Kabina je prostrana, funkcionalna, nemački precizna, luksuzno urađena, ali i pomalo dosadna. U pitanju je stvar ukusa, međutim, unutrašnjost ipak ubija svu oštrinu spoljašnjeg dizajna. Logično, dizajneri su na početku projekta u glavi imali sliku direktora banke ili brokera, koji posle napornog dana otkopčava zadnje dugme košulje, popušta kravatu i ljubomorno uživa u jedinim slobodnim trenucima u 24-satnom danu. Sva sedišta pružaju vrhunski komfor, a druga generacija nudi više prostora putnicima na zadnjoj klupi. Uređaji se kontrolišu pomoću okruglog prekidača „iDrive”, smeštenog pored automatskog menjača, i velikog kolornog displeja na centralnoj konzoli. Iako iz BMW-a tvrde da „iDrive” olakšava život vozaču, ne bih se složio sa tim. Jednostavno, previše odvlači pažnju, kao da recimo u vožnji kucate SMS. Prtljažnik je takođe ogroman i prima od 620 do 1.750 litara tereta.
Ručica s prekidačima
Testirani X5 pokretao je aluminijumski, trolitarski turbo dizel motor sa 235 konja. Agregat je živahan za 2,1 tonu teški BMW, pritiskanjem start dugmeta javlja se prepoznatljivim „brektanjem”, ali se ne osećaju vibracije karakteristične za dizel motore. Potrošnja zavisi od vaše desne noge, a u proseku se kreće oko 13 litara na 100 kilometara. BMW uz X5 nudi i dva benzinca 3.0Si sa 272 i 4.8i sa 355 KS, odnosno pojačani dizelaš 3.0sd sa 286 konja. Deo standardne opreme, bez obzira na motor, jeste i šestostepeni automatski menjač. Kažem menjač iako se praktično radi o ručici s prekidačima, jer je mehanička veza zamenjena elektronskom. Vozač može da bira između automatskog D moda ili manuelnog M/S pomeranjem ručice gore-dole. Kada se potpuno zaustavite na ravnom, zbog velikog obrtnog momenta (520 Nm, dostupan između 2.000 i 2.750 obrtaja u minutu), menjač se automatski prebacuje u drugi, a ne prvi stepen.
„Lepa” cena
BMW X5 se odlikuje i pogonom 4X4, koji nemački proizvođač zove „xDrive”. U praksi, kompjuter pomoću senzora prati šta se dešava na putu i u zavisnosti od podloge dozira snagu na svaku osovinu. Pametni „xDrive” se ne oseća na asfaltu, gde glavnu reč ima BMW-ov tradicionalni pogon na zadnje točkove, već silaskom u prirodu. Naravno, ne bi trebalo da se preteruje s gasom na prašnjavom i mokrom putu, jer „zadnjica” BMW X5 zna neočekivano da zapleše. Pri normalnim brzinama, razlika u kvalitetu puta se ne oseća u kabini. Pohvalu zaslužuje i takozvano aktivno upravljanje, koje se prilagođava uslovima vožnje. Pri većim brzinama upravljač je tvrd, dok recimo prilikom parkiranja postaje limuzinski mekan i lagan. Cena BMW X5 3.0d je 62.480 evra, dok testirani model, s bogatom dodatnom opremom košta oko 80.000 evra. Kupci će na poklon dobiti i takozvani BMW servis inkluziv.
Izvor: Blic.rs
Leave a Reply