Automobilska industrija je s teškim gubicima preživela finansijsku krizu, ali se svetsko tržište još dugo neće oporaviti. Vodeći proizvođači smatraju da ćemo se u zlatne godine vratiti tek 2013. godine, a možda čak i kasnije. Recimo, u 2007. širom planete prodato je 59,2 miliona putničkih automobila i lakih komercijalnih vozila, dok se ove godine očekuje broj od oko 49 miliona.
Berićetna 2007. bila je rekordna i u Srbiji sa 56.200 novoregistrovanih automobila, dok je 2008. bila slabija za nešto manje od hiljadu prodatih vozila (oko 55.460). A 2009? Zaključno sa septembrom barata se sa brojem oko 22.000 prodatih automobila (pad za 38 odsto). Muke uvoznika ne pogađaju Kragujevac i kompaniju „Fijat Srbija” koja je od početka godine prodala 10.000 „puntića”. Međutim, ne bi trebalo da zaboravimo da je „punto” subvencionisan merama Vlade Srbije kroz programe staro za novo i kredite bez učešća sa najnižom kamatom. Naravno, i ostale evropske države se pomoću subvencija bore s padom prodaje. Subvencije su od 1.000 evra u Austriji do čak 2.500 evra u Nemačkoj.
Milan Belin, prvi čovek kompanije „Reno Nisan Srbija” i donedavno predsednik Poslovnog udruženja uvoznika vozila i delova, kaže da niko ne zna šta nas očekuje u 2010. godini kada je srpsko tržište u pitanju.
– Procene su da će 2010. biti gora i teža od 2009. Kažem procena, jer posle svega što se dogodilo u prethodnih 12 meseci niko sa sigurnošću ne može da kaže šta nas očekuje – rekao je za „Blic” Milan Belin.
Kupce u Srbiji manje zanima ekonomska kriza, a više da li će automobili u 2010. biti jeftiniji?
– Iskreno, ne verujem da će kod nas cene biti niže. Uvoznici i prodavci posluju praktično na pozitivnoj nuli i na granici su opstanka. Svi smo maksimalno smanjili naš deo zarade kako bi vozila bila jeftinija. Uštinuli smo gde god da smo mogli. Redukovani su troškovi marketinga, kao i broj zaposlenih. Moguće je da dileri spuste cenu, ali za 100 ili 200 evra, u zavisnosti od modela i paketa. Ne više od toga. Na drugoj strani, moguć je i skok cena ako država odluči da poveća PDV.
Uvoz novih automobila prepolovio se pre godinu dana kada je država najavila smanjivanje carina. Kupci su čekali najniže cene, a kada su ih dočekali, pojavio se domaći „punto”.
– Strah od gubitka posla i kriza uticali su na kupce da nabavku automobila ostave za neka druga, svi se nadamo bolja vremena. Takođe, i krediti s visokom kamatom uradili su svoje. Kratko i jasno, tržište automobila u Srbiji oporaviće se onog dana kada budemo više zarađivali, kada budu bili bolji kreditni uslovi i kada se povećaju strane investicije. Analizom ukupne prodaje u 2009. došli smo do podatka da se najviše kupuju automobili vrednosti do 10.000 evra. Tako je recimo pad prodaje „Renoovih” automobila u Srbiji u prvih osam meseci 24 odsto, dok je džepu kupaca povoljna „dačija” skočila za 15 odsto. Prodali bismo mi i više „dačija”, ali je potražnja za njima na zapadnoevropskom tržištu neverovatno velika. Zanimljiv je i podatak da su se vratili keš kupci, odnosno 70 odsto automobila je kupljeno gotovinom.
Gospodin Belin je podsetio i da je država najavljivala da će od 2010. godine ukinuti carinu na uvozne automobile i da će nas izjednačiti sa ostatkom Evrope, ali da danas tu temu niko više i ne pominje.
– Jasno je da od toga nema ništa. Jer ko može da se odrekne carine u trenutku kada je uvoz prepolovljen? Do tada će uvozni automobili u Srbiji biti skuplji nego u okruženju. Vidite, bazna cena automobila je ista u svakoj državi. Postoji jedna proizvodna traka i niko ne zna gde će automobil završiti. Možda u Beogradu, a možda u Parizu. Nisu istinite priče da se u istočnu Evropu šalju manje kvalitetna vozila. Možda bi za nas bilo i bolje da takve trake postoje, pa da dobijamo automobile istog kvaliteta, ali jeftinije zbog uštede u paketima opreme. U Srbiji se na baznu cenu dodaje carina od 10 odsto za evropske automobile, odnosno 12,5 odsto za automobile van EU, kao i 18 odsto PDV-a. Sve dok smo van EU i dok imamo carinu, automobili će biti skuplji – sumirao je Milan Belin.
Izvor: Blic.rs
Leave a Reply