“Alfa Romeo” bih najlakše uporedio s filmom “Kum”. Na pitanje kako vam se sviđa, svi će odgovoriti: “Strava je”. Retki će rizikovati da kažu da je Frensis Ford Kopola možda preterao sa 2 sata i 55 minuta i da je u pojedinim delovima film prespor, jer bi tako na sebe navukli gnev okoline. Što je sigurno, sigurno je.
“Kum” je cool. Ako zaigram na blef, odmah mogu da napišem da je “alfa romeo đulijeta” strava, da stavim tačku na kraj teksta i odem da gledam “Top gan”. Fanovi “golfa” će mi napisati da grešim, drugi će reći da će se “đulijeta” kao i svaka “alfa” pokvariti i pre nego što je registrujem, ali to je žrtva koju mogu da podnesem. Kao “meverik” gubitak “gusa”.
Kao da stiže iz Nemačke
Međutim, “golfoljupci“ bi bili u pravu. Grešim. “Đulijeta” nije strava ako je gledam kroz prizmu 100-godišnje tradicije “Alfa Romea”. Italijani su nas navikli da je svaka “alfa” zavodljiva, divlja i neposlušna na putu, odnosno po temperamentu najbliža pravim sportskim automobilima. “Alfa” bi trebalo da igra dok je vozite. Nasuprot tome, stoji “đulijeta”, precizna i poslušna u vožnji, sa šest vazdušnih jastuka, start-stop sistemom i elektronikom koja brine o stabilnosti. Kao da je napravljena u Volfsburgu. Ali, kao neko ko prihvata da živi u 21. veku i da automobile na svet donose ekonomisti i naučnici, a ne mehaničari, moram da čestitam “Alfa Romeu”. “Đulijeta” je od glave do pete automobil koji ispunjava sve savremene standarde. Prednji deo je inspirisan sportskim modelom “8C kompeticione” i samo se u nijansama razlikuje od “mita”. Silueta sa opadajućom linijom krova je karakteristična za “alfu”, dok je zadnji deo urađen originalnije. Enterijerom vlada sportska elegancija sa duboko usađenim instrumentima, niskom pozicijom sedenja i volanom koji se lepi za prste. Očekivano, sve je podređeno vozaču i suvozaču, ali na štetu putnika u drugom redu. Naime, mali ugao otvaranja vrata i nizak krov otežavaju ulazak i izlazak iz “đulijete”, dok na zadnjoj klupi jednostavno nema dovoljno mesta za petog putnika.
D za dinamiku
“Đulijetin” ponos u vožnji je dobro poznati Q2 diferencijal, koji se ugrađivao i na prethodnika “alfu 147”, ali je sada uigran sa DNS sistemom. Elektronski kontrolisani diferencijal se brine da točkovi sa najboljim kontaktom sa podlogom dobijaju i najviše snage, što se oseća u krivinama iz kojih “đulijeta” izleće kao tane. Pri tome, zadnji deo ostaje miran. Sistem DNA smo upoznali na modelu “mito” i njegov zadatak je da uravnoteži režim rada motora, upravljača, gasa i ESP-a. Slovo D označava dinamičan stil vožnje koji jedini i odgovara temperamentu “đulijete” s bržim odzivom gasa i direktnijim upravljačem. Za svakodnevnu vožnju se koristi mod N, odnosno “normal”, dok elektronika dolazi do izražaja u “all weather” modu. Dvolitarski turbodizelaš JTDm sa 170 KS snažno vuče uz skromnu potrošnju i minimalne vibracije. Ipak, za ljubitelje sportske vožnje pravi izbor je 1.4 TB benzinac sa identičnih 170 konja. Šestostepeni ručni menjač je precizan, ali ima nešto duži hod i često zapinje kada se ubacuje u prvi stepen prenosa. Vozačima će najviše smetati mali razmak između papučica kočnice i gasa koji će probleme praviti svima sa brojem cipela iznad 42.
Đulijeta 2.0 JTDm
DIMENZIJE
Dužina 4.350 mm
Širina 1.800 mm
Visina 1.460 mm
Osovinski razmak 2.630 mm
Prtljažnik 350 litara
Menjač šestostepeni
Rezervoar 60 litara
MOTOR
Zapremina 1.956 kubika
Snaga 170 KS
Obrt. moment 350 Nm
PERFORMANSE
Ubrzanje 8,5 sekundi
Maks. brzina 210 km/h
Potrošnja 7,2 litra
Cena 26.500 evra
Autor : Aleksandar Pijevac
Foto : Blic.rs
Preuzeto sa : Blic.rs
Leave a Reply